Prisijaukinti karštį su kondicionierium
Vasara pamažu įsibėgėja, taigi karščių dar galime tikėtis – ir didelių. Tuomet nuo kepinančios saulės, įkaitusio asfalto ir miesto dulkių teks slėptis namuose. Pageidautina – namuose su oro kondicionieriumi.
ŽMOGAUS IŠRASTAS ŠALTIS
Kaip šaltuoju metų laiku mums skausmingiausia tema yra būsto šildymas, taip vasarą visi iki vieno stengiamės visomis išgalėmis tą būstą atvėsinti išgalvodami pačių netikėčiausių priemonių.
Oro kondicionavimo istorijos šaknys slypi giliai senovėje: jau prieš keletą tūkstantmečių persai, norėdami, kad namuose karaliautų maloni vėsa, statė specialias šachtas, kurias užliedavo lediniu vandeniu. Garuojantis vanduo gana veiksmingai vėsindavo patalpas.
Šiuolaikiniai oro vėsinimo būdų išradėju galima laikyti garsųjį anglų mokslininką Maiklą Faradėjų. Jis dar XIX a. nustatė, kad suslėgus ir suskystinus kai kurias dujas galima sumažinti ir jų temperatūrą.
Pirmąją oro kondicionavimo sistemą XX a. pradžioje Niujorke sukonstravo amerikietis Vilisas Kerieras. Tiesa, ji buvo naudojama išskirtinai pramoninėms patalpoms vėsinti. Na, o pirmąjį „buitinį“ oro kondicionierių praėjusio amžiaus 4-ajame dešimtmetyje pagamino JAV kompanija „General Electric“. Po poros dešimtmečių juos pagaliau imta įrenginėti privačiuose namuose.
KOKĮ PASIRINKTI?
Šiandien oro kondicionieriai buityje užima vietą vienoje gretoje su tokiais mums jau įprastais prietaisais kaip šaldytuvas ar skalbyklė. Tačiau dar ne kiekvienas žmogus, susiruošęs pirkti buitinį oro kondicionierių, žino, į kokius įrenginio parametrus derėtų atkreipti ypatingą dėmesį ir kuo iš principo skiriasi vienas kondicionierių tipas nuo kito.
Dabartinis kondicionierių pasirinkimas gana gausus, todėl gera orientacija ir informuotumas tiesiog būtini, kad pirkdami įrenginį neapsigautumėte, o įsigytumėte gerą daiktą už optimalią kainą. Skubėti jokiu būdu negalima. Jeigu jau visai nebepakeliate karščio ir jums būtina atsivėsinti tą pačią minutę, verčiau nueikite ir nusipirkite oro ventiliatorių, o paskui jau, „vėsia galva“, rimtai apsvarstysite kondicionieriaus įsigijimo klausimą.
Taigi buityje naudojami ant lango montuojami ir mobilūs kondicionieriai, taip pat sieniniai oro kondicionieriai, arba vadinamosios split sistemos, bei multisplit tipo kondicionieriai. Kuo jie skiriasi vienas nuo kito ir kokie skirtingų tipų kondicionierių pranašumai ir trūkumai?
Ant langų montuojamų kondicionierių paklausa pastaraisiais metais gerokai sumažėjo (dabar juos dažniau galima pamatyti nenaujuose amerikietiškuose kino filmuose), nors jie – patys pigiausi ir lengviausiai reguliuojami bei eksploatuojami prietaisai. Toks kondicionierius įrengiamas lango stikle arba plonoje sienoje išpjovus stačiakampę angą. Didžioji dalis įrengimo sumontuojama lauke – patalpos viduje lieka tik „fasadas“ – ventiliacinės grotelės, per kurias atvėsintas oras patenka į kambarį.
Nors labai pigūs, šio tipo kondicionieriai, kita vertus, yra gana triukšmingi. Be to, kad juos įrengti tenka pažeisti patalpos šilumos izoliaciją, tad šaltuoju metų laiku šaltas oras per kondicionieriaus groteles neišvengiamai patenka iš lauko į vidų. Tai dar didesnis prietaiso trūkumas nei jo skleidžiami garso efektai.
Mobilieji kondicionieriai – vienintelis šių prietaisų tipas, kurį vartotojas gali įsirengti pats, be specialistų pagalbos. Svarbiausia per orlaidę ar angą sienoje išvesti į lauką lanksčią žarną, per kurią vasarą bus iš patalpos išpumpuojamas įkaitęs oras.
Tokios „mašinos“ irgi gana triukšmingos, be to, ribotos galios (paprastai ne didesnės kaip 3–4 kW). Pigiomis jų irgi niekaip nepavadinsi.
O jeigu mobiliojo kondicionieriaus galia didesnė nei 3 kW, prie jo paprastai pridedamas išorinis blokas, tad jo montavimas tampa sudėtingesnis. O ir jų mobilumas tėra teorinis – negręšite juk kiekviename kambaryje skylių sienose orlaidėms ir netampysite prie jų kondicionieriaus bloko.
Mobiliuosius kondicionierius dažniausiai įsigyja nekantriausi vartotojai, nenorintis kęsti karščio tas pora savaičių, kurias tenka palaukti, kol bus sumontuotas sieninis kondicionierius.
Gelbsti tokio tipo kondicionieriai ir tuos, kurie būstą tik nuomoja ir neturi nei galimybės, nei noro „apdovanoti“ tikruosius buto savininkus stacionariu kondicionieriumi.
Populiariausi dabar yra split tipo kondicionavimo sistemos. Kas tai yra? Žodis „split“ anglų kalboje reiškia padalijamą. Kondicionierių pavadinime šis terminas figūruoja dėl to, kad tokio tipo prietaisą sudaro du atskiri blokai: vienas jų montuojamas lauke, kitas – patalpoje. Vidinis blokas tvirtinamas prie sienos ir skleidžia patalpoje atvėsintą orą. Išorinė kondicionieriaus „dėžė“ pašalina įkaitusi orą.
Dar yra multisplit tipo kondicionavimo sistemų. Kaip galima suprasti iš pavadinimo, tokius kondicionierius gali sudaryti daugiau nei vienas vidinis blokas – pavyzdžiui, du ar net daugiau. Jie sumontuojami skirtinguose kambariuose. Tai labai patogu, tik reikia turėti omenyje, kad dauguma kondicionierių nevėdina patalpų, tik atvėsina jame esantį orą. Žinoma, yra modelių, kurie „pumpuoja“ į patalpą gryną orą iš lauko, tačiau už tokį prietaisą tenka pakloti nemažą sumą.
FUNKCIONALUMAS
Šiuolaikiniai kondicionieriai atlieka įvairiausias funkcijas – jų gausoje kartais galima ir „pasiklysti“. Pavyzdžiui, dauguma prietaisų aprūpinti įvairiausiais filtrais, oro jonizatoriais, orą ne tik šaldo, bet ir šildo, ir t.t. Vidutinis vartotojas eksploatuodamas tokį prietaisą paprastai naudojasi tik viena dviem funkcijomis, o kitų kondicionieriaus galimybių net neįtaria esant – arba jos laikomos nereikalingomis, nors už papildomas funkcijas sumokėta graži sumelė.
Kalbant apie kondicionierių gamintojus, tai, kaip ir perkant bet kokią kitą buitinį prietaisą, geriau rinktis patikimos ir laiko patvirtintos firmos gaminį. Juolab kad žinomi gamintojai suteikia kondicionieriams garantinį remontą bei kokybiškų dalių tiekimą net ir garantiniam laikotarpiui pasibaigus. Nors sugedus pigiam kondicionieriui ir nebus gaila jam išleistų pinigų, būkite pasiruošę tam, kad meistras pasiūlys negaišti laiko ir lėšų jo taisymui, o verčiau nusipirkti naują.
Svarbiausias dalykas, į kurį turėtumėte atkreipti dėmesį pirkdami oro kondicionierių, yra prietaiso galingumas. Tik nuo jo priklauso, susidoros kondicionierius su jam vėsinti patikėsimo oro kiekiu ar ne.
Kita vertus, reikia atminti ir tai, kad svarbus ne tik galios ir patalpos ploto santykis, bet ir gyventojų skaičius, langų konfigūracija, jų padėtis (į kurią pasaulio pusę žvelgia langai– Pietus, Šiaurę ir pan.), durų, taip pat kompiuterių, šaldytuvų, televizorių ir panašių prietaisų skaičius patalpoje. Tiksliai įvertinti kiekvienos patalpos sąlygas ir parekomenduoti tinkamos galios kondicionierių gali tik kvalifikuotas specialistas.
Ar tikrai reikalingas namuose kondicionierius su šildymo funkcija? Kad atsakytumėte sau į šį klausimą, pirmiausia turėtumėte žinoti, kad daugumos kondicionierių atveju šis procesas neturi nieko bendra su oro šildymu (išskyrus labai retus modelius, jokių kaitinimo elementų kondicionieriuose nėra). Šiltą orą kondicionierius skleidžia tik dėl to, kad „pumpuoja“ jį iš lauko (taip pat, kaip vėsindamas jį šiltą orą išmeta į lauką). Tad jeigu jūsų įsigytas kondicionierius neturi šildymo elemento, šaltuoju metų laiku iš jo „šildymo“ funkcijos nebus jokios naudos.
Dar vienas svarbus kondicionierių parametras – skleidžiamo triukšmo lygis. Prietaiso instrukcijoje nurodomas triukšmo lygis kondicionieriui veikiant mažiausia galia. Tiesa, beveik visų šiuolaikinių oro kondicionierių šis rodiklis yra beveik vienodas.
Taigi svarbiausia perkant oro kondicionierių yra pasirinkti gerą reputaciją turinčios firmos gaminį, pakankamai galingą, o taip pat surasti kvalifikuotus meistrus, kurie jį sumontuotų ir prižiūrėtų eksploataciją. Nes kondicionierius tik iš šalies atrodo paprastas prietaisas. Tikrovėje tai sudėtingas įrenginys, kuriam reikalingi techniniai patikrinimai bent kartą per metus – bent jau tam, kad išvalyti ir pakeisti filtrus.